UTGX612E14S
Mfr.Part #
UTGX612E14S
Description
CONN PLUG FMALE 14P SOLDER CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Style :
CABLE
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps) :
4.5A
Features :
Coupling Nut, UV Resistant
IP Rating :
IP65, IP67, IP69K
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Gender :
Socket (Female)
Voltage Rating :
250V
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Product :
Plugs
Applications :
Automation, Industrial, Instrumentation, Testing Equipment
Unshielded
Mounting Feature :
Shell Size :
12
Contact Material :
Brass
Series :
UTGX
Backshell Material, Plating :
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Insert Material :
Polychloroprene
Termination :
Solder Cup
Primary Material :
Plastic
Termination Style :
Solder
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
Color :
Black
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number :
UTGX6
Number of Positions :
14
Package :
Bag
Shell Finish :
Datasheets
UTGX612E14S
Souriau-Sunbank by Eaton UTGX612E14S
Plug, Female Sockets Polyamide (PA), Nylon Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup - - N (Normal) Bayonet Lock
UTGX612E14S Overview
UTGX612E14S Features
UTGX series
UTGX612E14S Applications
There are a lot of Souriau-Sunbank by Eaton
UTGX612E14S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER