UTGX612E10P
Mfr.Part #
UTGX612E10P
Description
CONN PLUG MALE 10POS SOLDER CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
UTGX6
Mounting Feature :
Shell Style :
Straight
Color :
Black
Termination Style :
Solder
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Style :
CABLE
Applications :
Automation, Industrial, Instrumentation, Testing Equipment
Features :
Coupling Nut, UV Resistant
Shell Size :
12
Package :
Bag
Shell Finish :
Shielding :
Unshielded
Thread Size :
11/16-24 UNEF
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Angle :
Straight
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
10
Housing Gender :
Male
Wire Gauge :
20 AWG
Voltage Rating :
250V
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Subcategory :
Circular Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Primary Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Brass
Souriau
Insert Material :
Polychloroprene
Current Rating :
4.5 A
Product :
Plugs
Mating Cycles :
500 Cycles
Contact Plating :
Gold
IP Rating :
IP65, IP67, IP69K
Cable Opening :
Contact Finish - Mating :
Series :
UTGX
Mating Style :
Bayonet
Current Rating (Amps) :
4.5A
Product Category :
Standard Circular Connector
Backshell Material, Plating :
Shell Size, MIL :
Product Type :
Standard Circular Connector
RoHS :
Details
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Brand :
Souriau
N (Normal)
Contact Gender :
Pin (Male)
Datasheets
UTGX612E10P
Souriau-Sunbank by Eaton UTGX612E10P
Plug, Male Pins Polyamide (PA), Nylon Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup - - N (Normal) Bayonet Lock
UTGX612E10P Overview
UTGX612E10P Features
UTGX series
UTGX612E10P Applications
There are a lot of Souriau-Sunbank by Eaton
UTGX612E10P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER