UTGX014E18P
Mfr.Part #
UTGX014E18P
Description
CONN RCPT MALE 18POS SOLDER CUP
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Souriau
Wire Gauge :
20 AWG
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
250V
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
18
Current Rating :
4 A
Current Rating (Amps) :
4A
Datasheets
UTGX014E18P
Souriau-Sunbank by Eaton UTGX014E18P
Receptacle, Male Pins Polyamide (PA), Nylon Panel Mount 18 Positions Solder Cup - - N (Normal) Bayonet Lock
UTGX014E18P Overview
UTGX014E18P Features
UTGX series
UTGX014E18P Applications
There are a lot of Souriau-Sunbank by Eaton
UTGX014E18P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER