UTGX014D15P
Mfr.Part #
UTGX014D15P
Description
CONN RCPT MALE 15POS SOLDER
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Receptacles
Wire Gauge :
16 AWG
Current Rating (Amps) :
5A, 12A
Current Rating :
+/- 5 A, +/- 12 A
Number of Positions :
15 (Power)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating :
250V, 600V
Datasheets
UTGX014D15P
Souriau-Sunbank by Eaton UTGX014D15P
UTGX014D15P Overview
UTGX014D15P Features
UTGX series
UTGX014D15P Applications
There are a lot of Souriau-Sunbank by Eaton
UTGX014D15P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER