UTGX014D12P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTGX014D12P
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Style :
Panel
Housing Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Souriau
Termination Style :
Solder
Color :
Black
Package :
Bag
Primary Material :
Plastic
Shell Finish :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
+/- 5 A, +/- 10 A
Cable Opening :
Shell Style :
Square Flange
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
Series :
UTGX
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
12 (Power)
Mounting Angle :
Straight
Product Status :
Active
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish - Mating :
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Applications :
Automation, Industrial, Instrumentation, Testing Equipment
Backshell Material, Plating :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
IP Rating :
IP65, IP67, IP69K
Features :
UV Resistant
Brand :
Souriau
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Size :
14
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Polychloroprene
RoHS :
Details
Voltage Rating :
250V, 600V
Shell Size - Insert :
Thread Size :
13/16-20 UNEF
Orientation :
N (Normal)
Product :
Receptacles
Product Type :
Standard Circular Connector
Base Product Number :
UTGX0
Mating Cycles :
500 Cycles
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Product Category :
Standard Circular Connector
Mating Style :
Bayonet
Datasheets
UTGX014D12P
Souriau-Sunbank by Eaton UTGX014D12P
UTGX014D12P Overview
UTGX014D12P Features
UTGX series
UTGX014D12P Applications
There are a lot of Souriau-Sunbank by Eaton
UTGX014D12P Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER