UTG618-23PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTG618-23PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG HSG MALE 23POS INLINE
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
IP65
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Trim Trio® UTG
Body Material :
Glass, Thermoplastic
Shielding :
Unshielded
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
23
Package / Case :
Metal
MIL Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
yes
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
N (Normal)
Length :
31.8mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Cable, Free Hanging
Color :
Black
Insulation Resistance :
5GOhm
Shell Size - Insert :
18-23
Shell Material :
Brass
Fastening Type :
Bayonet Lock
Voltage - Rated :
2kV
Housing Color :
Silver
Approval Agency :
UL
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Pbfree Code :
yes
Housing Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
23
Contact Type :
Crimp
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
13A
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Shell Finish :
Nickel
Contact Material :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
UTG618-23PN
Souriau-Sunbank by Eaton UTG618-23PN
Plug Housing Brass Free Hanging (In-Line) Nickel 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Trim Trio® UTG
UTG618-23PN Overview
UTG618-23PN Features
Trim Trio® UTG series
UTG618-23PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UTG618-23PN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT