UTG116-19SH
Mfr.Part #
UTG116-19SH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCP HSG FMALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
7 Weeks
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Contact Shape :
Circular
Option :
Waterproof
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mount :
Free Hanging
Total Number of Contacts :
19
Shell Material :
Polyester, Glass Filled
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Package / Case :
Metal
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Series :
Trim Trio® UTG
Insert Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions :
19
MIL Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Black, Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
yes
Datasheets
UTG116-19SH
Receptacle Housing Polyester, Glass Filled Free Hanging (In-Line) 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Trim Trio® UTG
UTG116-19SH Overview
UTG116-19SH Features
Trim Trio® UTG series
UTG116-19SH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UTG116-19SH Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT