UTG116-19P
Mfr.Part #
UTG116-19P
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
IEC Conformance :
No
Option :
Waterproof
Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
19
Series :
Trim Trio® UTG
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Size :
16
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
19
Shell Material :
Polyester, Glass Filled
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Empty Shell :
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
yes
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Black, Silver
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Lead Free
Insert Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Datasheets
UTG116-19P
Souriau-Sunbank by Eaton UTG116-19P
Receptacle Housing Polyester, Glass Filled Free Hanging (In-Line) 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Trim Trio® UTG
UTG116-19P Overview
UTG116-19P Features
Trim Trio® UTG series
UTG116-19P Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UTG116-19P Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT