UTG018-23S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTG018-23S
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT HSG FMALE 23POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
6 Weeks
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
23
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
No
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated AC :
750V
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Nickel
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Package / Case :
Metal
Total Number of Contacts :
23
Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Series :
Trim Trio® UTG
Color :
Black
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Length :
24.3mm
Approval Agency :
UL
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material :
Polyester, Glass Filled
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Material :
Plastic
Pbfree Code :
yes
Ratings :
IP65
Body Material :
Glass, Thermoplastic
Insulation Resistance :
5GOhm
Gender :
Receptacle
Depth :
33.3mm
Option :
Waterproof
MIL Conformance :
Working Voltage :
750V
Current Rating :
13A
Housing Color :
Black, Silver
Datasheets
UTG018-23S
Souriau-Sunbank by Eaton UTG018-23S
Receptacle Housing Polyester, Glass Filled Panel Mount 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Trim Trio® UTG
UTG018-23S Overview
UTG018-23S Features
Trim Trio® UTG series
UTG018-23S Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UTG018-23S Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT