UQCFVA1R8BAT2A\500
Mfr.Part #
UQCFVA1R8BAT2A\500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 250V 0805
Capacitance :
1.8pF
Temperature Coefficient :
A
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated :
250V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
UQ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1pF
KYOCERA AVX UQCFVA1R8BAT2A\500
UQ 1.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
UQCFVA1R8BAT2A\500 Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm for this device.Its coefficient is A and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
UQCFVA1R8BAT2A\500 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm