UPD78F0034BGC-8BS-A
Mfr.Part #
UPD78F0034BGC-8BS-A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Pins :
64
Number of Programmable I/O :
51
Terminal Form :
Gull wing
Max Supply Voltage :
5.5V
Min Supply Voltage :
1.8V
Pin Count :
64
Bit Size :
8
Pbfree Code :
yes
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
1kB
Interface :
UART
Number of I/O :
51
Length :
14mm
Supply Current-Max :
34mA
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Terminations :
Package / Case :
LQFP
Height :
1.45mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Number of ADC Channels :
8
Published :
PWM Channels :
yes
Memory Size :
32kB
Number of Timers/Counters :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Voltage :
5.5V
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
5V
Has ADC :
Width :
14mm