UPD70F3003AGC-33-8EU-A
Mfr.Part #
UPD70F3003AGC-33-8EU-A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU
Stock
379
In Stock :
379
Product Category :
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Number of Terminations :
100
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
RAM Size :
4kB
Power Supplies :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ROM (words) :
32768
Number of Pins :
100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Bit Size :
32
Pin Count :
Supply Voltage :
5V
Width :
14mm
Interface :
UART
Factory Lead Time :
32 Weeks
Height Seated (Max) :
1.6mm
Operating Supply Voltage :
5V
Max Supply Voltage :
5.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DAC Channels :
yes
External Data Bus Width :
16
Temperature Grade :
Industrial
Supply Current-Max :
110.8mA
DMA Channels :
No
CPU Family :
V850
Package / Case :
LQFP
JESD-609 Code :
e6
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Size :
128kB
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Timers/Counters :
9
Pbfree Code :
Memory Type :
Flash
Min Supply Voltage :
4.5V
Length :
14mm
Number of I/O :
117
Frequency :
33MHz
Mount :
Surface Mount
Has ADC :
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Address Bus Width :
20
Terminal Pitch :
0.5mm
Microcontroller 100 Pin 33MHz 5V LQFP
UPD70F3003AGC-33-8EU-A Overview
The package is in LQFP format. The MCU has 117 I/O ports. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 100 of terminations. A 32-bit operation is performed by this part. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 128kB memory. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 33MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 100 pins on the chip through the 100 pins. It is equipped with 9 timers and counters. It consists of 100 pins. As far as the CPU is concerned, it is embedded with the the V850 family of processors. There's an integrated FLASH memory in the equipment.
UPD70F3003AGC-33-8EU-A Features
LQFP package
Minimum temperature of -40°C