UP2B-102-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP2B-102-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 369MA 2.96 OHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Series :
UNI-PAC™
Shielding :
Unshielded
Lead Free :
Lead Free
Type :
Wirewound
Current - Saturation :
300mA
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
300mA
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) :
2.96Ohm Max
Height :
6mm
Material - Core :
Ferrite
Number of Pins :
2
Current Rating (Amps) :
369mA
Current Rating :
369mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Test Frequency :
100kHz
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Depth :
10.41mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.550Lx0.410W 13.97mmx10.41mm
Inductance :
1mH
Termination :
SMD/SMT
Width :
10.41mm
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Weight :
453.59237mg
Length :
13.79mm
Datasheets
UP2B-102-R
Eaton-Electronics Division UP2B-102-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD