UP050SL110J-A-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP050SL110J-A-B
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 11PF 50V SL AXIAL
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
SL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
SL
Length :
3.2mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.2mm
Multilayer :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Straight
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
11pF
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Datasheets
UP050SL110J-A-B
TAIYO YUDEN UP050SL110J-A-B
11pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050SL110J-A-B Overview
A 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is SL.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
UP050SL110J-A-B Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V