UP050B271K-KFC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP050B271K-KFC
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 50V AXIAL
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
270pF
Package / Case :
Axial
Published :
Temperature Coefficient :
B
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Straight
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
B
Size / Dimension :
0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
No
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
UP050B271K-KFC
TAIYO YUDEN UP050B271K-KFC
270pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP050B271K-KFC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is B.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
UP050B271K-KFC Features
a size/dimension of 0.087Diax0.126L 2.20mmx3.20mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V