UP025B391K-B-BZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP025B391K-B-BZ
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 50V B AXIAL
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Diameter :
2mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
B
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitance :
390pF
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Length :
2.3mm
Temperature Coefficient :
B
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
P
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
UP025B391K-B-BZ
TAIYO YUDEN UP025B391K-B-BZ
P 390pF 50V Ceramic Capacitor ±10% B 0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP025B391K-B-BZ Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is B.
UP025B391K-B-BZ Features
a size/dimension of 0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm