UMZ30NT106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMZ30NT106
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
ZENER ARRAYS FOR TERMINAL PROTEC
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Power Dissipation :
0.2(W)
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Brand :
Length :
2 mm
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Series :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
30 V
Package :
Digi-Reel?
Height :
0.9 mm
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
HTS Code :
Rev Curr :
0.0001(mA)
Package Type :
UMD
Width :
1.25 mm
Test Current :
5 mA
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±2.5%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature Classification :
Military
Test Current (It) :
5(mA)
Power - Max :
200 mW
Product Type :
Zener Diodes
Power Dissipation-Max :
0.2 W
Supplier Device Package :
UMD3
Mounting Type :
Zener Current :
23 V
Diode Type :
ZENER DIODE
Pin Count :
3
Configuration :
1 Pair Common Anode
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Operating Temp Range :
-55C to 150C
RoHS :
Details
Rad Hardened :
No
Voltage Tol-Max :
2.5%
Zener Voltage :
30
Type :
Voltage Regulator
Reach Compliance Code :
Compliant
Working Test Current :
5 mA
Product Category :
Zener Diodes
Voltage Tolerance :
3%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
UMZ30NT106
ROHM Semiconductor UMZ30NT106
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2.5% 2.5% Surface Mount SC-70, SOT-323
UMZ30NT106 Overview
There is a wide range of 2.5% reverse voltages supported by this device.This electronic part has been supplied with 5 mA working test voltage.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±2.5%.According to estimates, the zener current of the device is 30.Currently, this electronic part has a test current of 5 mA.There is a 3% voltage tolerance on this part.
UMZ30NT106 Features
5 mA working test voltage
±2.5% tolerance
5 mA test current
3% voltage tolerance