ULN2003ADR2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ULN2003ADR2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SOIC
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Halogen Free :
Halogen Free
hFE Min :
1000
Max Collector Current :
500mA
JESD-609 Code :
e3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
1000 @ 350mA 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.6V @ 500μA, 350mA
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
UL*2003A
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
16
Number of Elements :
7
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.6V
Width :
4mm
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Number of Channels :
3
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
16
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Polarity :
NPN
Terminal Form :
Gull wing
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.5mm
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Transistor Type :
7 NPN Darlington
Published :
2006
Transistor Application :
SWITCHING
Length :
10mm
Output Voltage :
50V
Additional Feature :
LOGIC LEVEL COMPATIBLE
Datasheets
ULN2003ADR2G
Introducing Power Distribution Switches, Load Drivers onsemi ULN2003ADR2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:UL*2003A, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-20°C~85°C TA, Number of Channels:3, Number of Pins:16, Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, ULN2003ADR2G pinout, ULN2003ADR2G datasheet PDF, ULN2003ADR2G amp .Beyond Power Distribution Switches, Load Drivers onsemi ULN2003ADR2G ,we also offer AP22966DC8-7, AP22800HB-7, AP22653W6-7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi ULN2003ADR2G
Power Distribution Switches, Load Drivers onsemi ULN2003ADR2G Overview
The onsemi ULN2003ADR2G is a high-performance, array-based NPN Darlington transistor designed to address a wide array of power distribution and load driving needs in modern electronic applications. This device combines seven independent NPN Darlington pairs in a single 16SOIC package, providing robust solutions for driving high-voltage loads with low input current requirements. Its capacity to handle up to 50V and 500mA per channel makes it exceptionally versatile in complex circuit designs. The integration of suppression diodes for inductive loads ensures safe and efficient operation, reducing the risk of damage due to sudden voltage spikes, and making the ULN2003ADR2G an ideal choice for robust electronic designs requiring reliable switching capabilities.
ULN2003ADR2G Features
  • High voltage outputs up to 50V.
  • Output current of 500 mA per channel.