UIPMA100I472XCB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UIPMA100I472XCB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
Sensor Strip
Datasheet
Download
Description
UIPMA100 I 4K7 30% X100 098 CNA
Stock
75
In Stock :
75
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Output :
Resistive
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Product Category :
Linear Displacement Sensors
For Measuring :
Linear Position
Output Signal :
Vishay
Product Status :
Active
Termination Style :
Wire Leads
Package :
Box
Output Current :
Rotation Angle - Electrical, Mechanical :
Maximum Operating Temperature :
+ 50 C
RoHS :
Details
Package / Case :
Sensor Strip
Brand :
Vishay / MCB Industrie
Subcategory :
Sensors
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Series :
Packaging :
Bulk
Number of Gangs :
1
Mounting Type :
Custom
Voltage - Supply :
Linearity :
±2%
Resistance Tolerance :
±30%
Resistance :
4.7 kOhms
Linear Range :
0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94")
Actuator Type :
Flexible Membrane - Linear
Product Type :
Linear Displacement Sensors
Supplier Device Package :
Datasheets
UIPMA100I472XCB
Vishay / Sfernice UIPMA100I472XCB
UIPMA100I472XCB Overview
To protect the linear position measuring sensors from damage, they are packaged in Sensor Strip packages. The Bulk package contains this electronic component. Linear position sensors can oppose current flow in the 4.7 kOhms direction. For normal performance, linear position measuring sensors should carry - current.
UIPMA100I472XCB Features
Supply Voltage: -
Operating Temperature: -10°C ~ 50°C
- Series
Package / Case: Sensor Strip
Mounting Type: Custom
Linear Range: 0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94")
Resistance Tolerance: ±30%