UFT20020D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UFT20020D
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 200V 100A
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
975mV @ 100A
Terminal Position :
UPPER
JESD-30 Code :
R-XUFM-X2
Number of Pins :
3
Diode Type :
Standard
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Reverse Recovery Time :
50 ns
Forward Current :
100A
Peak Reverse Current :
50μA
Mount :
Screw
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.5kA
Min Operating Temperature :
-55°C
Average Rectified Current :
100A
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Screw Mount
Application :
ULTRA FAST RECOVERY
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 200V
Max Operating Temperature :
175°C
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Pin Count :
2
HTS Code :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Phases :
1
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Module
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Elements :
Datasheets
UFT20020D
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 100A 200V-DC 2-Element Module Screw Mount
UFT20020D Overview
A forward voltage of 100A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 50μA.
UFT20020D Features
a peak voltage of 50μA
a reverse voltage peak of 50μA
UFT20020D Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
UFT20020D applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23