UES1002/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UES1002/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
RECTIFIER UFR,FRR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Configuration :
Single
Pin Count :
2
Peak Reverse Current (uA) :
2
Package Length :
6.35(Max)
Maximum Power Dissipation (mW) :
Type :
Switching Diode
Diameter :
2.16(Max)
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Supplier Package :
Case A
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
100(Min)
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
30
Peak Forward Voltage (V) :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Shape :
Through Hole
Peak Reverse Recovery Time (ns) :
25
Military :
No
Packaging :
Tape and Reel
PCB changed :
Mounting :
Through Hole
ECCN (US) :
EAR99
Standard Package Name :
Module
Maximum Continuous Forward Current (A) :
1
HTS :
Datasheets
UES1002/TR
Microchip Technology UES1002/TR
Tape and Reel
UES1002/TR Overview
UES1002/TR Features
the forward peak voltage is 0.975
UES1002/TR Applications
There are a lot of Microsemi
UES1002/TR applications of RF diodes.
  • Compensators
  • Radar systems for industrial use
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB