UCF10B40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCF10B40
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE FAST RECOVERY 400V 10A TO-
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 μA @ 400 V
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35 V @ 5 A
Series :
Package / Case :
Supplier Device Package :
TO-263LP
Product Status :
Active
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Reverse Recovery Time (trr) :
45 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
UCF10B40
KYOCERA AVX UCF10B40
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.35 V @ 5 A -40°C ~ 150°C 20 μA @ 400 V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
UCF10B40 Overview
UCF10B40 Features
UCF10B40 Applications
There are a lot of KYOCERA AVX
UCF10B40 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB