UB3C-0R15F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UB3C-0R15F1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.15 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Resistance :
150mOhms
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Length :
8.89mm
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.157Diax0.350L 4.00mmx8.90mm
Series :
UB
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Supplier Device Package :
Datasheets
UB3C-0R15F1
Riedon UB3C-0R15F1
150mOhms, 3W, Wirewound,