UB10CCT-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UB10CCT-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 150V 5A TO263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Phases :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Elements :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Diode Type :
Standard
Recovery Time :
25 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 5A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
10A
Pin Count :
3
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Element Configuration :
Common Cathode
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 150V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
55A
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Operating Temperature :
150°C
Max Surge Current :
55A
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current-Max :
5A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
3
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
Application :
EFFICIENCY
Published :
Terminal Position :
Single
Average Rectified Current :
5A