TXM-418-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TXM-418-LC
Manufacturer
Linx Technologies
Package / Case
8-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RF TX IC ASK/OOK 418MHZ 8SMD MOD
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
RF Transmitters
Width :
9.5mm
Operating Temperature :
-30°C~70°C
Max Output Current :
6mA
Frequency :
418MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Antenna Connector :
Castellation
Series :
LC
Mount :
Surface Mount
Thickness :
3.8mm
Applications :
Home/Industrial Automation, Lighting, Remote Control, RKE, Security
Nominal Supply Current :
1.5mA
Current - Transmitting :
5.2mA
Lead Free :
Lead Free
Published :
Modulation or Protocol :
ASK, OOK
Length :
13mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
2.7V~5.2V
Data Interface :
Serial
Operating Supply Voltage :
5.2V