TX2SA-1.5V-X
Mfr.Part #
TX2SA-1.5V-X
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Sealing :
WATER PROOF
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Weight :
2G
Mount :
Surface Mount
Power Consumption :
140mW
Seal Rating :
Sealed - Fully
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2000 Vrms
Body Breadth :
7.4 mm
Coil Resistance :
16Ohm
Additional Feature :
LOW PROFILE
Termination Style :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
60W@220VDC
Operate Time :
4ms
Coil Type :
Non Latching
Coil/Input Supply Type :
DC
Series :
TX
Body Length or Diameter :
15mm
Pbfree Code :
yes
Max Current Rating :
2A
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Number of Terminations :
8
Throw Configuration :
DPDT
Coil Voltage :
1.5VDC
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Lead Free :
Lead Free
Contact/Output Supply Type :
DC
Coil Current :
93.8mA
Relay Action :
Momentary
Coil Power :
140mW
Packing Method :
Tape and Reel
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Must Operate Voltage :
1.13VDC
ECCN Code :
EAR99
Must Release Voltage :
0.15VDC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Relay Type :
Telecom
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@220VDC
Reference Standard :
BSI; CSA; UL
Contact Current(DC)-Max :
2A
Switching Voltage :
220VDC -Max
Number of Pins :
8
Coil Voltage (DC) :
1.5V
Termination :
Gull wing
Contact Resistance :
100MOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C