TX25-60P-LT-H1E
Mfr.Part #
TX25-60P-LT-H1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 60POS R/A GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch :
0.050 1.27mm
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
Termination :
Through Hole
Series :
TX25
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
14 Weeks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
PBT
Height Above Board :
0.354 9.00mm
Housing Color :
Black
Packaging :
Tray
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
60
Published :
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Gender :
Male
Lead Free :
Lead Free
Stack Height :
9mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1A
Number of Rows :
2
Feature :
Board Lock
Lead Pitch :
1.27mm
Datasheets
TX25-60P-LT-H1E
JAE Electronics TX25-60P-LT-H1E
Plug, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 60 Positions TX25 Gold Through Hole Copper