TX25-50P-LT-H1E
Mfr.Part #
TX25-50P-LT-H1E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 50POS R/A GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Termination :
Through Hole
Height Above Board :
0.354 9.00mm
Current Rating :
1A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
PBT
Contact Material :
Copper
Pitch :
0.050 1.27mm
Lead Pitch :
1.27mm
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Number of Positions :
50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Center Strip Contacts
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tray
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Contact Finish :
Gold
Series :
TX25
Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage - Rated :
500V
Feature :
Board Lock
Datasheets
TX25-50P-LT-H1E
JAE Electronics TX25-50P-LT-H1E
Plug, Center Strip Contacts Tray 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole, Right Angle 50 Positions TX25 Gold Through Hole Copper