TX0303000000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TX0303000000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Black
Wire Gauge or Range - AWG :
14-26 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Plug for Unshrouded Header
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.197 5.00mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Levels :
1
Torque - Screw :
0.44 Nm (3.9 Lb-In)
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Insulation Height :
0.504 12.80mm
Number of Positions :
3
Series :
TX
Screw Size :
M3
Plug Wire Entry :
90°
Current - UL :
10A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Strip Length :
5-6mm
Contact Mating Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
TX0303000000G
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header TX Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TX0303000000G Overview
TX0303000000G Features
TX series
TX0303000000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TX0303000000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM