TVP06B501CA-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVP06B501CA-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 427.5VWM 690VC DO214AA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Power Line Protection :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
427.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
475V
Number of Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Power :
600W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Pulse Current :
870mA
Type :
Zener
Configuration :
Single
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Termination :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
600W
Power Dissipation-Max :
5W
Mount :
Surface Mount
Clamping Voltage :
690V
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
500V