TVP06B131A-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVP06B131A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO214AA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Number of Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
123.5V
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power - Peak Pulse :
600W
Power Dissipation-Max :
5W
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Unidirectional Channels :
1
Published :
Peak Pulse Current :
3.35A
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
130V
Reverse Standoff Voltage :
111V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
600W
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Number of Elements :
Clamping Voltage :
179V