TV02W191-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV02W191-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 190VWM 290VC SOD123
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
200W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
690mA
Unidirectional Channels :
1
Max Power Dissipation :
1kW
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Package / Case :
SOD-123
Polarity :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
190V
Type :
Zener
Terminal Form :
Flat
Breakdown Voltage :
211V
Number of Elements :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
290V