TV02W161B-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TV02W161B-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SOD123
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Termination :
SMD/SMT
Terminal Form :
Flat
Peak Pulse Current :
770mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
200W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Clamping Voltage :
259V
Reverse Standoff Voltage :
160V
Package / Case :
SOD-123
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
187.5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation-Max :
0.4W
Peak Pulse Power :
200W
Type :
Zener
Factory Lead Time :
10 Weeks
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ