TV01RW-23-55S
Mfr.Part #
TV01RW-23-55S
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
55
Mount :
Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Published :
2006
Shell Size - Insert :
23-55
Datasheets
TV01RW-23-55S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
TV01RW-23-55S Overview
TV01RW-23-55S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TV01RW-23-55S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TV01RW-23-55S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER