TST24RB06T
Mfr.Part #
TST24RB06T
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT 24POS 0.2 TIN PCB
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Accessory Type :
Contact Finish Thickness - Post :
Product Type :
Automotive Connectors
Pitch :
5.08 mm
Applications :
Automotive, General Purpose
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Base Product Number :
TST24
Contact Gender :
Socket
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
Receptacle
Type :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
4
Orientation :
Straight
Mounting Style :
SMD/SMT
Depth :
21.3mm
Brand :
Subcategory :
Automotive Connectors
Insulation Resistance :
5GOhm
Published :
2011
Mated Stacking Heights :
Contact Finish Thickness - Mating :
REACH SVHC :
No SVHC
Row Spacing - Mating :
0.200 (5.08mm)
Gender :
Product Category :
Ingress Protection :
Contact Length - Post :
0.224 5.70mm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
24
Voltage Rating :
Insulation Color :
Black
Connector Shell Size :
Max Current Rating :
13A
Pitch - Mating :
0.200 5.08mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Housing Material :
Nylon
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Features :
Mounting Flange
Series :
Trident Rectangular
Style :
Board to Board or Cable
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder
Length :
45.6mm
Insulation Height :
0.531 13.50mm
RoHS :
Details
Product :
Connectors
Feature :
Mounting Flange
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Tin Plated Contacts
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
TST24RB06T
ITT Cannon TST24RB06T
4 Rows Receptacle Solder NOT SPECIFIED Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 24 Positions Female Socket