TSF20H200C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSF20H200C
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 200V ITO220AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Terminations :
3
JESD-609 Code :
e3
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Phases :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 200V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200V
Reverse Current-Max :
100μA
Surface Mount :
No
Package / Case :
Application :
EFFICIENCY
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Packaging :
Tube
Operating Temperature (Max) :
150°C
HTS Code :
Terminal Position :
Single
Diode Type :
Schottky
Published :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Non-rep Pk Forward Current-Max :
120A
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Additional Feature :
LOW POWER LOSS
Number of Elements :
2
Output Current-Max :
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
930mV @ 10A
Datasheets
TSF20H200C
Taiwan Semiconductor TSF20H200C
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
TSF20H200C C0G Overview
The forward voltage should be monitored and never exceed 100μA.There is a maximum output voltage of 10A.
TSF20H200C C0G Features
a forward voltage of 100μA
a forward voltage of 100μA
a maximum output voltage of 10A