TSC87251G2D-16CBR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TSC87251G2D-16CBR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
TSC87251G2D
Peripherals :
POR, PWM, WDT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Processor :
C251
Speed :
16MHz
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, Microwire, SPI, UART/USART
Program Memory Type :
OTP
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Oscillator Type :
Internal
Base Part Number :
TSC87251G2D
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V