TS820-600FP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS820-600FP
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
SCR 600V 8A TO220FPAB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - SCRs
SCR Type :
Sensitive Gate
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current (Max) :
1mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Current - Off State (Max) :
5μA
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6V
Lead Free :
Lead Free
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
70A 73A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Radiation Hardening :
No
Voltage - Off State :
600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200μA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
800mV
Trigger Device Type :
SCR
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
TS820
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
RMS Current (Irms) :
8A
Hold Current :
5mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
5V/us
Packaging :
Tube
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Current - On State (It (AV)) (Max) :
5A
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TS820-600FP
STMicroelectronics TS820-600FP
SCR Sensitive Gate -40°C~125°C 1.6V-On State (Vtm) (Max) 5μA-Current - Off State (Max) Tube TO-220-3 Full Pack Through Hole
TS820-600FP Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As the maximum repetition reverse voltage (Vrrm) of the device is 600V, its maximal repetition reverse voltage (Vrrm) is also 600V.An electric, electromagnetic, and electronic device holds a current (hypostatic) while in the 'ON' state and can have a current of 5mA.In insulating conductors, leakage current is an indicator of effectiveness, and its maximal leakage current can be 1mA.
TS820-600FP Features
its RMS current (Irms) is 8A
its current can be 5mA
its maximal leakage current can be 1mA