TS4040EILT-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS4040EILT-2.5
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 2% SOT23-3
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Reference
Pin Count :
3
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Trim/Adjustable Output :
No
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
0.95mm
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Min Output Voltage :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Base Part Number :
TS4040
Temperature Coefficient :
150ppm/°C
Number of Outputs :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Channels :
1
JESD-609 Code :
e3
Max Output Current :
15mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Functions :
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Tolerance :
±2%
Length :
2.9mm
Reference Type :
Shunt
Current - Cathode :
70µA
Max Output Voltage :
2.5V