TS35P06G C2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS35P06G C2G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 35A TS-6P
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Diode Type :
Single Phase
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 17.5A
Published :
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
35A
Supplier Device Package :
TS-6P
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
TS35P06G C2G
Taiwan Semiconductor TS35P06G C2G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 800V 1.1V @ 17.5A 4-SIP, TS-6P Tube
TS35P06G C2G Overview
TS35P06G C2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ