TS20P02GH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS20P02GH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Datasheet
Download
Description
DIODE BRIDGE 100V 20A TS-6P
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Supplier Device Package :
TS-6P
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
23 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Type :
Single Phase
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 20A
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TS20P02GH
Taiwan Semiconductor TS20P02GH
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 100V 1.1V @ 20A 4-SIP, TS-6P Tube
TS20P02GHC2G Overview
TS20P02GHC2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ