TS15PL06GHD2G
Mfr.Part #
TS15PL06GHD2G
Description
BRIDGE RECT 1P 800V 15A TS-6P
4-SIP, TS-6P
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
930mV @ 7.5A
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 800V
Datasheets
TS15PL06GHD2G
Taiwan Semiconductor TS15PL06GHD2G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 5μA @ 800V 930mV @ 7.5A 4-SIP, TS-6P Tube
TS15PL06GHD2G Overview
TS15PL06GHD2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
TS15PL06GHD2G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
TS15PL06GHD2G applications of bridge rectifiers.
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A