TS15P03GH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS15P03GH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Datasheet
Download
Description
DIODE BRIDGE 15A 200V TS-6P
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Single Phase
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
TS-6P
Packaging :
Tube
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 15A
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Datasheets
TS15P03GH
Taiwan Semiconductor TS15P03GH
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 200V 1.1V @ 15A 4-SIP, TS-6P Tube
TS15P03GHC2G Overview
TS15P03GHC2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
TS15P03GHC2G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
TS15P03GHC2G applications of bridge rectifiers.
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A