TS11-674-153-BK-260-RA-D
Mfr.Part #
TS11-674-153-BK-260-RA-D
Manufacturer
CUI Devices
Description
6 X 7.4 MM, 15.3 MM ACTUATOR HEI
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Features :
Contact Form :
SPST
Outline :
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Type :
Tactile Switch
Mechanical Life :
60,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Function :
Off-Mom
Product Type :
Tactile Switches
Termination Style :
PC Pin
Actuator Height off PCB, Vertical :
Illumination :
Non-Illuminated
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Mounting Style :
Through Hole
Series :
TS11
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Illumination Type, Color :
Width :
6 mm
Subcategory :
Switches
Travel :
0.25 mm
Package :
Bag
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Actuator Orientation :
Side Actuated
Product Category :
Tactile Switches
Length :
7.4 mm
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Actuator :
Round
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Actuator Type :
Standard
Operating Force :
260gf
Brand :
Actuator Length, Right Angle :
15.30mm
Circuit :
SPST-NO
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Current Rating :
50 mA
Switch Travel :
0.25mm
Height :
15.3 mm
CUI Devices TS11-674-153-BK-260-RA-D
Description: The CUI Devices TS11-674-153-BK-260-RA-D is a tactile switch with a 6 x 7.4 mm body size, 15.3 mm actuator height, black color, 260 grams force, round actuator, and double action.