TS10P01GHD2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TS10P01GHD2G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 10A TS-6P
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Diode Type :
Single Phase
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Supplier Device Package :
TS-6P
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
TS10P01GHD2G
Taiwan Semiconductor TS10P01GHD2G
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 50V 1.1V @ 10A 4-SIP, TS-6P Tube
TS10P01GHD2G Overview
TS10P01GHD2G Features
4-SIP, TS-6P package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
TS10P01GHD2G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
TS10P01GHD2G applications of bridge rectifiers.
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A