TS03010D0000G
Mfr.Part #
TS03010D0000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Pitch :
0.300 7.62mm
Plug Wire Entry :
270°
Color :
Black
Insulation Height :
1.024 26.01mm
Voltage - UL :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
15A
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Datasheets
TS03010D0000G
Bulk 0.300 7.62mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TS Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TS03010D0000G Overview
TS03010D0000G Features
TS series
TS03010D0000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TS03010D0000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM