TS02-66-50-BK-100-SCR-D
Mfr.Part #
TS02-66-50-BK-100-SCR-D
Description
6 X 6 MM, 5 MM ACTUATOR HEIGHT,
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Illumination Color :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Outline :
6.00mm x 6.00mm
Operating Force :
100gf
Lamp Type :
Length :
6 mm
Height :
5 mm
Power Rating :
Product :
Tactile Switch
Actuator Length :
5 mm
Circuit :
SPST-NO
Mounting Style :
Through Hole
+ 80 C
Type :
Tactile Switch
Current Rating :
50 mA
Actuator Length, Right Angle :
Mounting Type :
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical :
5.50mm
Width :
6 mm
Switch Travel :
0.25mm
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
IP Rating :
CUI Devices TS02-66-50-BK-100-SCR-D
Description: The CUI Devices TS02-66-50-BK-100-SCR-D is a tactile switch with a 6 x 6 mm body size and a 5 mm actuator height. It has a 50 grams force and comes in a black color. It has a screw terminal connection and comes in a package of 100 pieces.
Features:
- 6 x 6 mm body size
- 5 mm actuator height