TRS1-100MPR001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TRS1-100MPR001
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Cylinder
Datasheet
Download
Description
TRS-, TEMPERATURE SENSORS, 100C,
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical - Industrial
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Mounting Style :
Screw-In
Package / Case :
Cylinder
Brand :
Current Rating - AC :
Current Rating - DC :
0.5A (100V)
Termination Style :
Screw Terminal
Series :
TRS?
Current Rating :
50 mA
RoHS :
Details
Contact Resistance Max :
0.5Ohm
Switching Cycles :
100k
Product Type :
Thermostats
Mounting Type :
In Line
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Circuit :
SPST-NO
Subcategory :
Sensors
Reset Temperature :
Package :
Tray
Switching Temperature :
212°F (100°C)
Tolerance :
±3°C
Packaging :
Tray
Product Category :
Thermostats
Product Status :
Active
Datasheets
TRS1-100MPR001
KEMET TRS1-100MPR001
TRS? Switching Cycles: 100K - - AC 0.5A (100V) - DC Screw Terminal In Line SPST-NO - - Reset 212°F (100°C) - Switching ±3°C
TRS1-100MPR001 Overview
Protecting the mechanical temperature sensors is achieved by putting them in Cylinder packages. The maximum current that a mechanical temperature sensor can carry for an indefinite period of time is 50 mA. It is packaged as Tray.
TRS1-100MPR001 Features
Switching Temperature: 212°F (100°C)
TRS? Series
Current Rating - AC: -
Current Rating - DC: 0.5A (100V)