TQ2SL-48V
Mfr.Part #
TQ2SL-48V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 48VDC
Signal Relays, Up to 2 Amps
Published :
Coil Type :
Non Latching
Contact Current(AC)-Max :
2A
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Power Consumption :
300mW
Body Breadth :
9 mm
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Switching Voltage :
125VAC 220VDC -Max
Contact Current(DC)-Max :
2A
Coil Power :
300mW
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@125VAC
Number of Pins :
8
Coil Current :
6.3mA
Coil Voltage :
48VDC
Body Height :
5.4mm
Physical Dimension :
14mm x 9mm x 5.4mm
Coil Resistance :
7.68kOhm
Reference Standard :
CSA; UL
Must Release Voltage :
4.8VDC
Body Length or Diameter :
14mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@220VDC
Must Operate Voltage :
36VDC
Coil Voltage (DC) :
48V
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Max Current Rating :
2A
Relay Action :
Momentary
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Weight :
2G
Operating Temperature :
-40°C~85°C