TQ2SL-1.5V
Mfr.Part #
TQ2SL-1.5V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5VDC
Coil Type :
Non Latching
Power Consumption :
140mW
Contact (DC) Max Rating R Load :
2A@220VDC
Coil Voltage (DC) :
1.5V
Coil Power :
140mW
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact Current(DC)-Max :
2A
Contact Current(AC)-Max :
2A
Max Current Rating :
2A
Weight :
2G
Must Operate Voltage :
1.13VDC
CSA; UL
Width :
9mm
Coil Voltage :
1.5VDC
Physical Dimension :
14mm x 9mm x 5.4mm
Max Voltage Rating (DC) :
220V
Length :
14mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
4.9mm
Switching Voltage :
125VAC 220VDC -Max
Must Release Voltage :
0.15VDC
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of Pins :
8
Coil Resistance :
16Ohm
Relay Action :
Momentary
Coil Current :
93.8mA
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@125VAC